Nevíte, jak udělat ze svých dětí úspěšné řemeslníky? V naší škole to víme! Proto jsme pro ně pořídili systém INVYSYS a od nového školního roku budou instalatéři pracovat s novým vybavením.
V rámci projektu „Instalatér ze Stochova pro trh práce připraven“ došlo k rekonstrukci dílen pro naše žáky oboru instalatér. Cílem projektu je vybudovat v současných prostorách dílen odborného výcviku moderní učebnu vybavenou výukovou cvičnou sestavou pro rozvoj klíčových kompetencí k pracovnímu uplatnění.
Realizace celého projektu vychází ze Strategie vzdělávací politiky MŠMT, Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR na období 2015 – 2020 ve Středočeském kraji a Koncepčního záměru rozvoje školy.
Projekt je v souladu s Programem rozvoje územního obvodu Stč. kraje 2014 – 2020
a v souladu s Krajským akčním plánem vzdělávání Středočeského kraje. Projekt je financován dotací z IROP – MAS Svatováclavsko.
Systém INVYSYS je komplexní pomůckou pro teoretickou i praktickou výuku. Umožňuje žákům pracovat s reálným materiálem a prvky technických zařízení budov. Systém se skládá z několika částí, které se vzájemně doplňují a podporují tak komplexní přípravu. Pro výuku praktickou jsou připraveny moduly rozebíratelné, na kterých si žáci trénují manuální dovednost a zručnost. Učí se samotnou montáž a demontáž jednotlivých technických prvků či čtení výkresové dokumentace např. v oborech plynárenství, instalatér-vodař, instalatér-topenář.
Pro ještě lepší pochopení funkčnosti možných stavů v systému, je výukový systém doplněn o interaktivní počítačové animace. Ty schematicky zobrazují funkci jednotlivých modulů (samostatně) nebo napříč celou sestavou. Simulují nejrůznější provozní stavy a umožňují interaktivní ovládání jednotlivých prvků, čímž přispívají k rozvoji kreativity žáků.
Do zrekonstruovaných dílen byla pořízena cvičná sestava montážních výukových panelů.
Sestava obsahuje celkem 11 modulů, které simulují a navozují skutečné pracovní podmínky, a žáci si na cvičných panelech budou procvičovat, prohlubovat a osvojovat znalosti a praktické dovednosti v oblasti vytápění, ohřevu teplé užitkové vody, instalaci zdravotně-technických zařízení, zařizovacích předmětů a plynárenství.
Mezi vybrané moduly patří: plynový závěsný kondenzační kotel, plynový kondenzační kotel s vestavěným zásobníkem, přípojka plynu a zabezpečení kotelny, plynový zásobníkový ohřívač teplé vody, plynový průtokový ohřívač TV, nepřímotopný a přímotopný zásobník pro ohřev teplé vody, hydraulika otopných těles, dále vodovodní přípojka, předstěnová instalace umyvadla a modul na vodovodní baterie.
Cvičná rozebíratelná sestava umožňuje nácvik montáže na jednotlivých modulech podle schémat zapojení. Nedílnou součástí výukového systému je propojení na webový informační portál.
Nechceme nové vybavení jen ukazovat, ale nechat naše současné i nové žáky s moduly pracovat. Noví žáci se díky tomu mohou těšit na pestřejší a modernější výuku odborného výcviku.
Věříme, že nové vybavení zvýší našim současným i budoucím žákům profesní připravenost a odborné kompetence. Doufáme, že budou pro trh práce připraveni, že najdou ve své profesi „zlaté dno“ a rozšíří tak již početné řady těch, kteří se po vyučení profesi instalatéra stále věnují.
Bc. Petr Kedroň, vedoucí učitel odborného výcviku