Dne 27. 4. 2022 se žáci 2 HT, 3 HT, 2 KC a 3 KC vydali autobusem na exkurzi do společnosti Bohemia Sekt ve Starém Plzenci a do Plzeňského Prazdroje.
Jako první jsme navštívili Bohemia Sekt ve Starém Plzenci. Úvodem exkurze jsme získali informace o výrobě šumivých vín a také jednotlivých vinařstvích, která patří společnosti Bohemia Sekt, s. r. o.
Ve druhé části exkurze nás průvodkyně seznámila s historií společnosti od založení až po současnost. Dozvěděli jsme se, jak se dříve vyráběl sekt s využitím ruční výroby. Měli jsme možnost prohlédnout si na dobových fotografií z výroby původní zařízení a nástroje k výrobě vína. Zajímavá byla výstava jednotlivých lahví v proudu času, rozdíly výroby prémiových sektů (kvašení v láhvích) a běžných sektů (charmatova metoda).
Poslední část exkurze byla věnována prohlídce výrobního procesu, kde jsme si prošli sklepy, kde se archivovaly jednotlivé lahve po dobu jejich kvašení, viděli jsme kvasnou halu, zařízení pro odkalování lahví, jednotlivé sklady s připravenými lahvemi pro plnění i plnící linku.
V závěru exkurze nám průvodkyně popsala cestu nové vybalené lahve, přes její omytí, plnění sektem, uzavření zátkou, zabezpečení drátěným košíčkem - agrafou, etiketování a balení do kartonů.
Exkurzi jsme zakončili degustací 2 vzorků sektů připravovaných charmatovou metodou Bohemia Sekt Chardonnay brut, Bohemia Sekt ICE demi sec a 1 sektu prémiového připravovaného původní metodou kvašení v lahvi Chateau Radyně extra brut.
Obě průvodkyně chválily naše žáky za příkladné chování při 60 minutové prohlídce závodu a 30 minutové degustaci, se kterým se často nesetkávají.
Poté jsme přejeli jen kousek do Plzně, kde žáky čekala návštěva proslulého pivovaru Plzeňský Prazdroj. Zde roku 1842 uvařili první ležák plzeňského typu na světě podle receptury Josefa Grolla. Po úvodním seznámení s historií pivovaru, nám průvodkyně pohovořila o jedinečných surovinách, ze kterých se pivo Pilsner Urquell vaří stále stejnou unikátní recepturou od roku 1842 – měkká plzeňská voda, slad ze speciální odrůdy českého ječmene, žatecký chmel a speciální pivovarské kvasnice. Průvodkyně nám také ukázala a vysvětlila proces vaření (trojité rmutování) a zrání piva v sudech a tancích.
V původní varně jsme zhlédli kreslené video, popisující proces vaření plzeňského piva. Užili jsme si také jedinečnou atmosféru historických pivovarských sklepů, kde jsme viděli otevřené kvašení v dubových sudech. Na konci prohlídky jsme se dostali do původní lednice, kde se uchovával led na chlazení piva a sklepů. Prohlídka trvala přes 80 minut.
Všem žákům se obě prohlídky moc líbily a věřím, že nabrané vědomosti zúročí při studiu, v praxi a při závěrečných nebo maturitních zkouškách.
Exkurzi podpořil finanční příspěvek ze Sdružení rodičů na částečnou úhradu autobusové dopravy.
Ing. Hana Prošková
UOV Michal Kemr